Kontuzje podczas biegania: Co należy wiedzieć, jak postępować aby pomóc sobie i innym

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym biegaczem, czy doświadczonym sportowcem, który natrafił na przeszkodę, kontuzje związane z bieganiem są powszechne. Powtarzalny charakter tego rodzaju treningu powoduje obciążenie kolan, kostek i bioder, które można złagodzić dzięki wsparciu dobrego trenera. Jeśli jednak trenujesz samodzielnie, to do Ciebie należy monitorowanie swojego organizmu i rozpoznawanie, kiedy coś jest nie tak. Dlatego właśnie zebraliśmy tę listę pomocnych wskazówek dla biegaczy, które pozwolą im utrzymać się na dobrej drodze do osiągnięcia swoich celów - niezależnie od tego, czy chodzi o ukończenie maratonu, czy po prostu bezbolesne przejście przez następną sesję treningową. Jeśli często biegasz, ale ostatnio dopadła Cię kontuzja (lub po prostu dopadł Cię strach przed kontuzją), czytaj dalej! Omówimy różne rodzaje kontuzji i co można z nimi zrobić, aby się nie powtórzyły.

Nadwyrężenie/nadwyrężenie kolana

Nadwyrężenie kolana to uraz więzadeł kolana. Może to być częściowe rozerwanie więzadła krzyżowego przedniego (ACL), więzadła krzyżowego tylnego (PCL) lub obu tych więzadeł. Nadwyrężenie kolana powstaje w wyniku nadmiernego nacisku wywieranego na staw kolanowy, który przekracza możliwości stawu w zakresie wytrzymania tego nacisku. Nadwyrężenie kolana jest zwykle spowodowane nagłą zmianą w treningu, taką jak drastyczne zwiększenie długości lub intensywności ćwiczeń. Do powstania nadwyrężenia kolana i innych urazów kolana może się także przyczynić niewłaściwe rozciąganie i rozgrzewka, a także brak treningu rdzenia i odpowiedniego obuwia. Nadwyrężenie więzadła krzyżowego (ACL) jest często spowodowane szybkim skracaniem, obrotem lub zwalnianiem. Nadwyrężenie więzadła krzyżowego (PCL) jest zwykle spowodowane działaniem nadmiernej siły na nogę, na przykład niezręcznym lądowaniem po skoku.

Nadwyrężenie/nadwyrężenie stopy

Stopa, zwłaszcza palce i kość podeszwowa, jest częstym miejscem urazów u biegaczy. Nadwyrężenie stopy jest zwykle spowodowane niewłaściwym dopasowaniem obuwia lub nadmiernym treningiem. Nadwyrężenie stopy może się zdarzyć w każdej chwili, ale jest bardziej prawdopodobne, że wystąpi, gdy zbyt szybko zwiększysz kilometraż lub nie rozciągniesz się odpowiednio. Nadwyrężenie stopy może być spowodowane nadmiernym naciskiem na głowy kości śródstopia, palce, kość palucha lub kombinację tych obszarów. Nadwyrężenie to uraz mięśni i/lub ścięgien w stopie, który może być spowodowany przez wiele różnych czynników. Nieprawidłowa forma biegania również może być przyczyną nadwyrężenia stopy.